ZPRAVODAJ
Dotační aktualita 4/2022
…partner, který pomáhá (již od r.1992).
OBSAH
Stručný pohled na dotace 2021+, (jak přemýšlet)
Aktuální dotační programy do 31.11.2022, (včetně praktických komentářů)
Vážení podnikatelé,
o tom, že jsou vyhlášeny nové programy jste dostali určitě spoustu zpráv do svých e-mailových schránek. Dokonce tam možná byly i základní parametry programů.
Skutečnost je taková, že schopnost použít tyto programy na projekty firem je již horší, zejména potom ve srovnání s programy, na které jsme byli doposud zvyklí. Důvodů je několik, zejména však rostoucí zpřesnění programů, jejich zacílení a tím i technické definice, které programy doprovázejí.
Proto jsme pro vás připravili nejen přehled dostupných programů, ale i poznámky, komentující limity těchto programů. Věřím, že vám pomohou neztrácet čas a peníze zbytečným snažením.
Pokud zjistíte, že potřebujete fundovaně probrat nové možnosti, kdykoli zavolejte, máme dost zkušeností, znalostí a schopností pomoci.
Jiří Kučera
Stručný pohled na dotace 2021+, (jak přemýšlet)
V r. 2022 se objevilo po zdánlivé pauze a dobíhání starých dotačních programů několik zcela nových příležitostí pro podnikatele.
Nezasvěcení rozdíly příliš neregistrují, spíše se zajímají o to, na co je lze využít. Přesto je dobré rozlišovat a pokusit se trochu taktizovat při jejich využívání.
Fond obnovy
Prostředky z tzv. Fondu obnovy, mají jiný režim než známé strukturální fondy. Část pro podnikatele administruje MPO (ne agentura API), proto mají odlišný režim a pravidla od doposud známého OPPIK, nebo připravovaného OPTAK, které jsou financované ze strukturálních fondů.
Mezi důležité aspekty patří, že prostředky musí být rozděleny do 31.12.2023 a vyčerpány (projekty zrealizovány) do 30.6.2026. Naproti tomu OPTAK bude možné rozdělovat až do konce r. 2027. To samozřejmě ovlivňuje i současné priority MPO, kdy byly přednostně vyhlašovány programy právě z Fondu obnovy.
Co je podstatné u Fondu obnovy:
- Výše dotace bez ohledu na velikost podniku je jednotná a vysoká (zpravidla 40%)
- Většina dotačních programů je vhodná i pro velké podniky
- Lze realizovat projekty i na území Prahy
- Programy mají méně limitů a jsou „přátelštější“, než plánované programy OPTAK
- Patří sem již vyhlášené programy Úspora vody, FVE, ICT, Cirkulární ekonomika
- V některých případech může čerpání zkomplikovat úspěšnou žádost v OPTAK v budoucnu (např. vybudování FVE nyní z fondu obnovy podstatně zhorší budoucí projekt na úsporu energie v OPTAK)
- Vzhledem k výši prostředků a termínům, nelze předpokládat v mnoha případech opakování výzev (proto např. velké podniky by neměly váhat s žádostmi, další šance nebude a v OPTAK ji nedostanou)
- Více viz poznámky u jednotlivých programů níže v textu zpravodaje
Strukturální fondy (OPTAK)
Jedná se o prostředky ze strukturálních fondů, nástupce známého OPPIK. Pro MPO je administruje agentura API. Prostředky jsou alokovány na období do r. 2027 +2 roky. Na rozdělování (vyhlašování programů) a čerpání je tedy poměrně dost času a lze předpokládat, že výzvy se budou opakovat a zpřesňovat, podle získávaných zkušeností na straně MPO a aktuálních potřeb hospodářské situace.
Co je podstatné u OPTAK:
- Výše dotace je různá, podle místa realizace projektu, u některých programů, pro některé regiony není dokonce čerpání možné vůbec
- Programy mají významně omezený okruh možných příjemců – velké podniky zpravidla vyloučeny, na rozdíl od OPPIK však v některých programech mohou žádat i podniky od 250-499 zaměstnanců, případně i do 3 tis. zaměstnanců
- Nelze realizovat projekty na území Prahy
- Programy mají velká množství technických limitů, na rozdíl např. od OPPIK, vyžadují více odborných, případně kvalitativně jinak zpracovaných příloh, často vyžadující externí specialisty a je složitější prokazovat nárok na dotaci i splnění závazných ukazatelů
- Patří sem již vyhlášené programy Inovace, Aplikace, Úspory energií
- Příprava žádostí je časově náročnější, než tomu bylo u OPPIK a je nákladnější s ohledem na nutnost zapojit externí dodavatele (patentová rešerše, marketingové studie, dokladování úrovně technologické připravenosti apod.)
- Programy bude výhodnější využívat spíše pro promyšlené, koncepční projekty většího finančního rozsahu
Modernizační fond
Jedná se o prostředky soustředěné z emisních povolenek, poskytuje podporu zejména pro projekty přispívající k výstavbě nových OZE, dekarbonizaci teplárenství, zvyšování energetické účinnosti a dekarbonizaci průmyslu, dopravy a veřejného sektoru.
Prostředky bude možno čerpat minimálně v následujících 10-ti letech.
Co je podstatné u Modernizačního fondu:
- Většina prostředků není určena pro běžný podnikatelský sektor, ale pro veřejný sektor a pro distributory a výrobce energie (často zapojených do EU ETS)
- Pro podnikatele je nejzajímavější větev výstavby FVE, kde je však podmínkou, že FVE musí být postavena na zemi, nebo v kombinaci na zemi a střechách budov
- Výhodou je (zejména u FVE do 1 MWp) snadnější žádost a její administrace
Váš kontakt pro rychlé dotazy – stačí jeden „klik“
Nejsme úřad, jsme pružní, neformální a aktivní.
Co potřebujete se dozvíte okamžitě.
Stačí jeden „klik“ a nemusíte na nic myslet, nic číst.
Aktuální dotační programy 2021+, (včetně praktických komentářů)
Nyní, když máme jasno o výhodách a nevýhodách zdrojů financování, můžeme projít jednotlivé dotační programy a přemýšlet do jaké míry lze konkrétní projekty vaší firmy přizpůsobit možnostem dotačních programů.
Je potřeba mít na paměti, že cesty nejsou přímé – nákup stroje může vést přes „vodu“, přes „inovace“ apod. To je však již na vašich schopnostech, nebo schopnostech vašich dotačních poradců a také na schopnostech pojmout přípravu komplexně, včetně návrhu a zastřešení potřebných doprovodných příloh, které mají zásadní vliv úspěšnost žádosti.
Níže najdete přehled a základní charakteristiku vyhlášených dotačních programů a to s praktickými postřehy co je a co není reálné.
Dotace na úspory energie (zateplení, okna, vrata, stroje, zdroje vytápění, FVE, osvětlení, ohřev vody...)
Termíny podávání žádostí
1.9.2022-30.11.2023
Co je podporováno
- Snížení energetické náročnosti budov (zateplení, otvorové výplně, stínění, chlazení, větrání včetně rekuperace, příprava teplé vody, osvětlení, řízení nakládání s energií v budovách, vegetační střechy a fasády…)
- Využívání obnovitelných zdrojů energie a vysoce účinné KVET na pevnou biomasu, bioplyn a biometan, FVE na budovách (akumulace jen jako součást), solárních termických systémů a elektrických tepelných čerpadel…
- Modernizace rozvodů elektřiny, plynu, tepla, chladu a stlačeného vzduchu
- Akumulace všech forem energie
- Využití odpadní energie
- Snižování energetické náročnosti výrobních procesů (stroje)
- Modernizace trakčních napájecích stanic a sítě
- Nástroje energetického managementu
Kdo může žádat
Malé i velké podniky, všechny obory mimo CZ-NACE 03 Rybolov a akvakultura.
Výše dotace
Malý podnik 65%, Střední 55%, Velký 45% – platí pro Severozápad (Karlovarský a Ústecký), Severovýchod, (Liberecký, Královehradecký a Pardubický), Střední Morava (Olomoucký a Zlínský), Moravskoslezsko (Moravskoslezský).
Malý podnik 55%, Střední 45%, Velký 35% – platí pro Střední Čechy (Středočeský), Jihozápad (Jihočeský a Plzeňský) a Jihovýchod (Jihomoravský, Vysočina).
Celková výše měrných investičních výdajů předloženého projektu nesmí nepřesáhnout 37 500 Kč/úsporu konečné spotřeby energie v GJ za rok (135 000 Kč/MWh). Zároveň maximální výše měrných způsobilých výdajů nesmí přesáhnout 25 000 Kč/úsporu konečné spotřeby energie v GJ za rok (90 000 Kč/MWh)
Praktický komentář
- POZOR – splnit podmínku minimální úspory primární energie z neobnovitelných zdrojů ve výši 30 % v případě opatření renovace stávajících budov (tzn. bez výměny zdroje tepla výpočet na zateplení nevyjde, obdobně bude problém aby vyšel projekt jen pořízení tepelných čerpadel)
- POZOR – splnit podmínku minimální úspory primární energie z neobnovitelných zdrojů minimálně ve výši 30 % nebo v průměru alespoň 30% snížení přímých a nepřímých emisí skleníkových plynů v porovnání s předchozími emisemi v případě opatření mimo renovace stávající budovy (tzn. bez FVE nebo tepelného čerpadla výpočet na výměnu stroje pravděpodobně nevyjde)
- Faktory primární energie – do výpočtu je zahrnuta pouze energie na vytápění, chlazení, přípravu teplé vody, úpravu vlhkosti, větrání a osvětlení budovy
- POZOR – projekty zahrnujících instalaci FVE, výše úspory energie z FVE nesmí překročit hranici 30 % celkové úspory energie (tzn. nelze udělat projekt jen na vybodávání FVE bez dalších opatření, výpočet nevyjde)
- V případě využívání obnovitelných zdrojů energie a vysoce účinné KVET na pevnou biomasu, jsou dány podporované druhy pevné biomasy a jejich maximální přepravní vzdálenosti, dodávky musí být smluvně zajištěny (komplikace pro kotle na odpad z výroby – stolárny apod.)
- Povinnou přílohou žádosti je energetický posudek (zajistíme předběžné posouzení smysluplnosti projektu i následný posudek)
Dotace na FVE (pouze na pozemku nebo kombinace pozemku a budově)
Termíny podávání žádostí
10.8.2022-15.3.2023
Co je podporováno
- Instalace nových fotovoltaických elektráren (FVE)
- Společně s poskytovanou podporou na instalaci FVE mohou být dále podpořeny Systémy bateriové akumulace vyrobené elektřiny a Systémy výroby vodíku elektrolýzou vod
Podporovanými aktivitami nejsou – instalace FVE s jedním předávacím místem do DS/PS pouze na budovách, netýká se subjektů provozujících zařízení v EU ETS (emisní povolenky) na území České republiky.
Kdo může žádat
Malé i velké podniky.
Výše dotace
Max. 50 % z celkových výdajů projektu, způsob výpočtu vychází z funkcí závislosti výše nákladů na instalovaném výkonu a případné kapacitě akumulace či výkonnosti elektrolyzéru – doporučujeme konzultaci pro přesný výpočet.
Praktický komentář
- Nelze využívat instalace na pozemcích zemědělského půdního fondu je možná pouze v případě tříd ochrany III. až V., a to pouze za předpokladu povolení využívání dotčeného pozemku pro výstavbu FVE příslušnými orgány státní správy. (toto musí být zajištěno již v době podání žádost o podporu)
- Lze realizovat i instalace na vodní ploše
- Hodnocení projektů se liší podstatně u FVE do a nad 1MWp (proto doporučujeme obezřetnou a taktickou konzultaci pro FVE nad 1MWp)
- Na další možnosti FVE bude nutno počkat do příštího roku (pokud chcete FVE jen na budově, nebo neuvažujete o komplexnějším projektu, kde je FVE jen součást celé investice)
Náš TIP (skvělé možnosti) Dotace na získávání, zpracování a využívání druhotných surovin ve výrobě
Termíny podávání žádostí
27.7.2022-30.9.2022
Co je podporováno
- Zavádění technologií k výrobě polotovaru nebo výrobku ze stavebního a demoličního odpadu
- Zavádění technologií k výrobě druhotné suroviny, polotovaru nebo výrobku z vlastního odpadního materiálu
- Zavádění technologií pro výrobu z druhotných surovin nebo technologií umožňující zvýšení podílu druhotných surovin ve výrobku
- Zavádění technologií pro protektorování pneumatik
- Zavádění technologií pro znovupoužití vlastního výrobního odpadu zařazením zpět do výrobního cyklu
- Zavádění technologií pro získávání kritických surovin
- Zavádění technologií ke zvýšení recyklovatelnosti. Náhrada stávajícího výrobku novým se stejnými užitnými vlastnostmi, ale s vyšším stupněm recyklovatelnosti
- Zavádění technologií k náhradě vybraných kritických vstupních surovin – náhrada stávajícího výrobku výrobkem novým se stejnými užitnými vlastnostmi, ale s nižší spotřebou některé z kritických surovin uvedených na seznamu
- Snížení množství vstupů při výrobě – náhrada stávajícího výrobku výrobkem novým se stejnými užitnými vlastnostmi, ale s menším množstvím vstupních surovin
Kdo může žádat
Podnikatelské subjekty bez omezení včetně podniků vlastněných až ze 100 % veřejným subjektem.
Výše dotace
Jednotná ve výši 40%, minimální výše dotace 1 mil. Kč a maximální výše 20 mil Kč.
Praktický komentář
- Program lze s výhodou využít na nákup strojů
- Je potřeba promyslet možnosti v konstrukci výrobků, zda nelze snížit materiálovou náročnost, provést záměnu materiálu, nebo použít část druhotné suroviny
- Program je zajímavý i pro přepracování vlastního odpadu a jeho vrácení do výroby, nebo jeho prodej jako surovinu (neodpad), typicky drtička, extruder…
- V případě stavebního odpadu, lze provést drcení, třídění, pokud bude následovat přepracování do polotovaru (např. směs vhodná pro další zpracování) nebo výrobku z takového odpadu
Dotace na úsporu vody (retenční nádrže, technologie, dešťová voda...)
Termíny podávání žádostí
12.5.2022-30.9.2022
Co je podporováno
- Úspora spotřeby vody v rámci hospodaření podniku zvýšením účinností rozvodů
- Úspora spotřeby vody snížením spotřeby technologií při zachování produktivity
- Úspora spotřeby vody využitím dešťové vody v rámci hospodaření podniku
- Úspora spotřeby vody recyklací nebo cirkulací vody v rámci hospodaření podniku
Kdo může žádat
Podnikatelské subjekty včetně podniků vlastněných až ze 100 % veřejným subjektem, všechny obory mimo CZ-NACE A 01, A 02 a CZ-NACE 03 Rybolov a akvakultura.
Výše dotace
Jednotná ve výši 40%, minimální výše dotace 1 mil. Kč a maximální výše 25 mil Kč.
Praktický komentář
- Projekt musí prokázat vodním auditem (zajistíme) úsporu vody ve výši minimálně 5 % nebo 100 m3/rok
- Program lze využít i na výměnu technologie (myčky, uzavřené technologické okruhy apod.)
- Lze nastavit projekt i na vybudování retenční nádrže, čističky vody, úsporu z vlastních vrtů, vybudování vrtů apod.
Náš TIP (skvělé možnosti) Dotace na vývoj nových výrobků, strojů, materiálů, technologických postupů, SW
Termíny podávání žádostí
1.9.2022-30.11.2022
Co je podporováno
Vývoj nových výrobků, strojů, zařízení, materiálů, technologií, služeb a SW.
Výsledky těchto činností by měly vést k tvorbě produktů konkurenceschopných na evropských a světových trzích.
V rámci vývoje se musí uplatnit prvky průmyslového výzkumu (koncepce, návrhy, výpočty, modelování, analýzy…) a experimentálního vývoje (konstrukce, testování, výroba prototypu).
Program je neinvestiční a umožňuje hradit:
- Náklady na smluvní výzkum a konzultační služby (náklady na služby, např. na ověřování prototypů, laboratorní testování, služby poradců, studie a analýzy, výpočty, modelování …)
- Osobní náklady (např. osobní náklady výzkumných pracovníků, techniků a ostatního technického podpůrného personálu)
- Materiál (např. výdaje na materiál pro vytvoření vzorků, modelů a simulací, na komponenty pro stavbu finálních prototypů…)
- Ostatní provozní náklady (náklady na služby, které svým charakterem nejsou výzkumnou/vývojovou činností, ale přímo souvisejí s realizací projektu, např. provádění rutinních měření, kalibrace přístrojů, montáž, …)
- Ostatní režie (max. 15 % z rozpočtové položky Osobní náklady)
- Odpisy (alikvótní část odpisů z používaného majetku – mimo budovy, který nebyl pořízen z dotací)
Kdo může žádat
- Malý a střední podnik (MSP), podle definice podnik do 250 zaměstnanců
- Malá společnost se střední tržní kapitalizací (subjekty, které mají nejvýše 499 zaměstnanců a nejsou MSP)
- Společnost se střední tržní kapitalizací (subjekty, které mají nejvýše 3 000 zaměstnanců a nejsou malými a středními podniky ani malé společnosti se střední tržní kapitalizací)
Velký podnik (nad 3 000 zam.) pouze za podmínky realizace projektu ve spolupráci s podnikem do 250 zaměstnanců.
Žádosti lze předkládat individuálně nebo jako konsorcium z více partnerů (podniky, VŠ apod.).
Výše dotace
Komplikovanější výpočet z více kritérií, zjednodušeně dle velikosti podniku a podoby projektu se dotace bude pohybovat na úrovni 40-55%.
Projekty zpravidla nastavujeme na cca 3 roky, minimální výše dotace 2 mil. Kč a maximální výše 125 mil Kč.
Praktický komentář
- S programem máme bohaté zkušenosti, provedeme vás přípravou i realizací během potřebných 3 let
- Výstupem projektu musí být minimálně poloprovoz, ověřená technologie, užitný vzor, průmyslový vzor, prototyp, funkční vzorek nebo software
- Program není vhodný pro zákaznické projekty, které musí být zpravidla dokončeny v řádech měsíců
- Program je naopak vhodný například pro vývoj nové generace stroje, shromáždění poznatků ze zákaznických projektů a zásadní integraci do výrobků, nebo procesů, např. formou modulárního řešení, implementace prvků Průmyslu 4.0 apod.
- Doporučujeme naše osobní konzultace – umíme najít téma, umíme ho rozpracovat, máme partnerství na VŠ, která umíme zapojit, úspěšně jsme realizovali celou řadu těchto projektů včetně závěrečných oponentních řízení
- Ukážeme, že i ve vaší firmě se může dělat věda, výzkum a vývoj
Dotace na investice do zahájení výroby inovovaných výrobků (stroje, budovy)
Termíny podávání žádostí
1.9.2022-30.11.2022
Co je podporováno
Program je zaměřen na pořízení strojů a budov potřebných k zahájení výroby nových, inovovaných výrobků, nebo technologických postupů vyšších řádů inovace.
Projekt musí mít přímou vazbu na ukončené výsledky VV (výzkumu a vývoje). V projektech musí být využity a ověřeny výsledky buď vlastního VV, nebo vzniklého ve spolupráci s VŠ, nebo VV v podobě transferu technologie, který musí být smluvně doložen.
- Stavby (max. 20% celkových způsobilých výdajů na technologie)
- Technologie – stroje
- Software a data (max. 50% z celkových způsobilých investičních)
- Práva k užívání duševního vlastnictví (de minimis)
- Certifikace produktů (např. certifikáty nutné pro uvedení produktu na různé teritoriální trhy)
- Projektová dokumentace
Kdo může žádat
- Malý a střední podnik (MSP), podle definice podnik do 250 zaměstnanců
- Malá společnost se střední tržní kapitalizací (subjekty, které mají nejvýše 499 zaměstnanců a nejsou MSP)
Podporovány nejsou projekty s výstupy v nepodporovaných CZ-NACE (nutná konzultace).
Výše dotace
Dle velikosti a podniku a místa realizace 30%-50%, minimální výše dotace 1 mil. Kč a maximální výše 40 mil Kč.
Praktický komentář
-
Ukončené výsledky výzkumu a vývoje, na kterých projekt bude stát, musí být ověřené v praxi. K tomu slouží tzv. TRL = „technology readiness level“ („úroveň technologické připravenosti“). Vzhledem ke složitosti problematiky doporučujeme naši konzultaci
- Bude potřeba patentová rešerše (zajistíme)
- Projekt musí prokázat vazby na nově vznikající technologie (KETs) definovaných pro domény specializace RIS3 (nastavíme)
- Je vhodné prokázat existenci širší spolupráce více partnerů (VŠ, zákazníci, dodavatelé…),
- Bude potřeba dobrá analýza trhu, propracovaný vstup na trh, podloženo relevantními dokumenty, podíl na trhu…
- Díky naší dlouhodobé specializaci na programy výzkumu a vývoje máme zkušenosti a partnerství, která umožní předchozí výzkum a vývoj , o který opřeme projekt, zrekonstruovat a připravit tak, aby byl vhodný pro žádost v tomto programu
- Program se zdá složitý, ale lze zvládnout, vyžaduje delší a náročnější širší přípravu, je proto vhodnější pro investičně náročnější projekty, kde se získaná dotace v poměru k vynaloženému úsilí vyplatí
Váš kontakt pro rychlé dotazy – stačí jeden „klik“
Nejsme úřad, jsme pružní, neformální a aktivní.
Co potřebujete se dozvíte okamžitě.
Stačí jeden „klik“ a nemusíte na nic myslet, nic číst.
JVM-RPIC, spol. s r.o., Štefánikova 167, 760 30 Zlín, tel.: 577 210 729, e-mail: rpiczlin@jvmrpic.cz, www.jvmrpic.cz