Úspory energií a dotace – pojmy, podmínky
18.6.2024
V dnešní době, kdy se stále více dotačních programů zaměřuje na udržitelný rozvoj a ochranu životního prostředí, je důležité porozumět různým aspektům spotřeby energie a možnostem, jak ji efektivně snižovat.
Tento článek vysvětluje klíčové pojmy a limitní podmínky související s hodnocením dotačních žádostí v rámci dotačního programu Úspory energie.
Dotační program Úspory energie v rámci II. výzvy zavedl několik nových požadavků, které se v tomto článku pokusíme vysvětlit.
K pochopení problematiky je nutné porozumět pojmům souvisejícími s primární energií, a zejména s faktory celkové primární energie a faktory primární energie z neobnovitelných zdrojů energie.
- Primární energie zahrnuje energii obsaženou v přírodních zdrojích před jejich přeměnou nebo transformací. Může se jednat o energii z obnovitelných zdrojů (např. sluneční, větrná, vodní energie) nebo neobnovitelných zdrojů (např. uhlí, ropa, zemní plyn).
- Faktor celkové primární energie (někdy také označovaný jako koeficient celkové primární energie) se používá k přepočtu složek dodané energie z jednotlivých zdrojů na odpovídající množství celkové primární energie (vyjadřuje tedy násobky primární energie). Primární energie zahrnuje všechny přirozeně se vyskytující zdroje energie v jejich původní a nezměněné podobě. Sem patří obnovitelné energie, jako je sluneční, větrná, vodní, geotermální a biomasa, ale také fosilní zdroje energie, jako je uhlí a ropa. Např. faktor primární energie pro elektřinu je obvykle kolem 2,5 a tzn. znamená, že 1 kWh elektřiny odpovídá 2,5 kWh primární energie. Faktor primární energie tedy slouží jako převodník různých druhů energie na jednotné (ekvivalentní) množství primární energie. Při návrhu budov nebo systémů se volí takové zdroje, které mají nižší faktor primární energie.
- Faktor neobnovitelné primární energie je koeficient, který se používá k přepočtu složek dodané energie z jednotlivých zdrojů na odpovídající množství neobnovitelné primární energie. Neobnovitelná primární energie zahrnuje energii z fosilních paliv (uhlí, ropa, zemní plyn) a jaderné energie. Na rozdíl od obnovitelné energie, která se získává ze slunečního záření, větru, vodní energie a biomasy, neobnovitelná primární energie se neprojevuje žádným procesem přeměny. Faktor neobnovitelné primární energie umožňuje porovnat různé zdroje energie a jejich dopad na životní prostředí. Při návrhu budov nebo systémů se volí takové zdroje, které mají nižší faktor neobnovitelné primární energie. Cílem je minimalizovat celkovou neobnovitelnou primární energii potřebnou k provozu.
Faktory celkové primární energie – příklady aktuálních hodnot:
Energetický nositel | Faktor celkové primární energie (-) |
---|---|
Zemní plyn | 1,0 |
Černé uhlí | 1,0 |
Hnědé uhlí/LPG | 1,0 |
Topený olej | 1,2 |
Elektřina z distribuční soustavy | 2,3 |
Dřevoštepka | 1,0 |
Kusové dřevo, peletky | 1,0 |
V aktuální dotační výzvě je třeba splnit následující podmínky vycházející z výše popsaných definic:
V případě úspor na budovách:
Podmínku minimální úspory primární energie ve výši 30 % s tím, že minimální úspory primární energie ve výši 20 % je nutné dosáhnout pouze díky opatřením na budově jako např. zateplení, osvětlení… (tzv. bod 6 článku 38a GBER) a pokud tato opatření nestačí na zmíněných 30%, lze využít další opatření tj. na technických systémech budovy, jako např. tepelné čerpadlo, kotel na biomasu, KVET, FVE… (tzv. bod 7 článku 38a GBER).
V případě úspor mimo renovace budovy (např. výměna technologií):
Podmínku minimální úspory primární energie minimálně ve výši 30 % nebo v průměru alespoň 30% snížení přímých a nepřímých emisí skleníkových plynů v porovnání s předchozími emisemi.
Současně v případě technologií platí (na rozdíl od opatření na budovách), že dotace se počítá pouze z vícenákladů na úsporné řešení, tzn. po odpočtu tzv. alternativní investice (tj. například náklady na udržování provozu stávajícího řešení formou oprav).
Pro oba druhy podpor (opatření na budově, opatření mimo budovy) potom platí, že maximální výše celkových způsobilých výdajů pro výpočet dotace je 25 000 Kč/GJ za rok, tj. ekvivalent 90 000 Kč/MWh.
Závěr
Dotační program Úspory energie představuje jeden z nástrojů pro podporu udržitelného rozvoje a snižování energetické náročnosti podnikatelského sektoru. Je evidentní, že z hlediska dosažení požadovaných úspor je program poměrně přísný a dotace neposkytuje zadarmo. Porozumění pojmům, jako jsou faktory celkové a neobnovitelné primární energie, je zásadní pro správné hodnocení a plánování energeticky úsporných opatření.
Společnost JVM – RPIC nabízí potenciálním žadatelům zdarma prvotní vyhodnocení celkového záměru z hlediska možnosti splnění podmínek programu a následně kompletní energetický posudek, který je povinnou přílohou dotační žádosti.